- Gastroenterologická ambulance Jihlava s.r.o. - soukromá gastroenterologická ambulance

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kolonoskopie

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva, které se provádí pomocí ohebné sondy, obraz je přenášen elektronicky na obrazovku. V ideálním případě lze vyšetřit celé tlusté a malou část tenkého střeva. V dnešní době se jedná o standartní, bezpečné vyšetření. Na našem pracovišti provádíme výkon moderním endoskopickým přístrojem firmy Olympus.

Příprava před vyšetřením: Na vyšetření je potřeba se dobře připravit dodržením předepsané diety a speciálním roztokem, jak budete dopředu poučeni. Dokonalá příprava je nezbytná pro zdárný průběh vyšetření (délku i kvalitu vyšetření), proto postupujte podle návodu a doporučení. Ranní medikaci můžete užít, s výjimkou léků na cukrovku. Vyšetřujícího lékaře informujte předem o alergii na léky a závažných onemocněních, pro která jste léčen/ ischemická choroba srdeční, cukrovka, epilepsie, arytmie, asthma/. Předložte lékaři kartičku s předepsanými léky.

Vyšetřovací postup: Před vyšetřením je obvykle podána nitrožilní injekce s léky proti bolesti, které zamezí vnímání nepříjemných pocitů při vyšetření. V průběhu vyšetření můžete chvílemi pociťovat nepříjemný tlak a napětí v břiše. Při vyšetření mohou být odebrány vzorky tkáně na vyšetření pod mikroskopem nebo odstraněny polypy, zákrok je nebolestivý, ale prodlouží dobu vyšetření. Vyšetření trvá v průměru 20-30 min. Výsledek se dozvíte bezprostředně po vyšetření.

Možné komplikace: Jedná se o invazivní vyšetření, takže případné komplikace nelze zcela vyloučit. Může se jednat o krvácení při odběru vzorků a po polypektomii, krajně vzácné je poranění střeva přístrojem nebo alergická reakce na podanou injekci.

Chování po vyšetření: Pokud Vám bude podána nitrožilní injekce, nesmíte v den vyšetření řídit motorové vozidlo, můžete pociťovat ospalost a nejistotu při chůzi. Doporučujeme, abyste se na vyšetření dostavili s doprovodem a zajištěným odvozem domů.
Při vzniku potíží kontaktujte naše pracoviště. V mimopracovní dobu Vám bude poskytnuta péče na centrální příjmové ambulanci nemocnice.

Po endoskopické polypektomii je třeba dodržovat speciální opatření, pokud budou nutné, budete po výkonu informováni.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky